Miasto kompaktowe

Czas w banku

Kryzys finansowy w Hiszpanii idzie w parze z tworzeniem przez lokalne społeczności –
także społeczności miast, dzielnic i osiedli – alternatywach systemów gospodarczych. System alternatywny może być oparty na handlu wymiennym szczególną walutą – czasem. Ktoś komuś pilnuje dziecka w zamian za naprawienie roweru, ktoś inny umyje okna w zamian za lekcje języka obcego – możliwości są nieograniczone. Do funkcjonujących w Hiszpanii banków czasu  należy już ponad 10 tysięcy osób. System działa od lat 80. XX w. także w innych krajach – jako sposób na radzenie sobie z kryzysem.

Elastyczne mieszkalnictwo

Coraz więcej miast w Europie przestawia się na nową politykę mieszkaniową – bardziej elastyczną, dostosowaną do zmieniających się potrzeb mieszkańców. W kilku niemieckich miastach powstały biura wymiany mieszkań dla mieszkańców z „nowym nadmetrażem”, czyli tych, których dzieci dorosły i wyprowadziły się. Firmy mieszkaniowe opracowują też sposoby bezproblemowego oddzielania pokoi, aby móc np. zmniejszyć 4-pokojowe mieszkanie do dwupokojowego, a dwa pokoje oddać sąsiadowi. Wszystko po to, żeby położyć kres trwającemu od kilku dziesięcioleci wzrostowi liczby ogromnych mieszkań zamieszkiwanych przez jedną lub dwie osoby. Na konieczność zrównoważonego budownictwa wskazują także w specjalnych raportach władze niektórych miast europejskich, np. Helsinek i Londynu.

Miejska symbioza ze ścianką

Płot oddzielający ulice i chodniki od miejskich placów budowy nie musi być metalową ścianą oblepioną plakatami, za którą rozlega się ryk maszyn. Kooho Jung i Hayeon Kelly Choi zaprojektowali „symbiotyczne zielone ogrodzenie” – z ławkami, donicami i miejscami, w których ptaki mogą wić gniazda. To ogrodzenie jest atrakcyjnym elementem miejskiej architektury, ale także tworzy przyjazną i przyjemną wizualnie przestrzeń publiczną. Ponadto ma wymiar praktyczny, bo jest dźwiękoszczelne, więc chroni mieszkańców miasta od uciążliwych hałasów z budowy.

El Galpon

El Galpon – rynek organicznych produktów fair trade, zorganizowany w nieużywanej już hali dworcowej  w Buenos Aires.  Na świecie są tysiące takich miejsc, które łączą  w sobie wszelkie zielone funkcje, na jakie pozwala wyobraźnia, i dowodzą, że każde miejsce można zmienić w przestrzeń do prowadzenia zrównoważonego biznesu. Rynek El Galpon to wielofunkcyjne ekocentrum; można w nim kupić organiczne produkty fair trade, wziąć udział w warsztatach z permakultury, w zajęciach jogi, w targach ekologicznego designu.