Mapa zielonych miejsc pracy

mapa_zielonych_miejscBrazylia
trzeci kraj na świecie pod względem liczby zielonych miejsc pracy. Jest ich tam niemal 900 tys., głównie w przemyśle bioenergetycznym.

Stany Zjednoczone
w 2013 r. powstało około 80 tys. nowych zielonych miejsc pracy, najwięcej związanych z energetyką solarną, efektywnością energetyczną i ekologicznym transportem. Krajowym liderem jest stan Kalifornia.

Unia Europejska
szacuje się, że zwiększanie efektywności energetycznej o 1% rocznie przez dziesięć lat spowoduje powstanie i utrzymanie 200 tysięcy nowych miejsc pracy w całej Unii Europejskiej w tym okresie.

Niemcy
w latach 2011–2013 liczba miejsc pracy w przemyśle solarnym zmniejszyła się o połowę, a w produkcji paneli fotowoltaicznych pod koniec 2013 r. stanowiła zaledwie 1/3 stanu z 2012 r. Jednocześnie w Niemczech jest wciąż najwięcej w Europie zielonych miejsc pracy – 371 tys.

Chiny
światowy lider w dziedzinie zielonych miejsc pracy, ma ich 2,64 mln. Zielony boom w tym kraju to przede wszystkim efekt rozwoju produkcji i instalacji paneli słonecznych; tylko w 2013 r. zainstalowano tam panele fotowoltaiczne o mocy 13 GW. Przełożyło się to na łączne zatrudnienie w przemyśle solarnym 1,6 mln osób. W porównaniu z 2011 r. liczba miejsc pracy związanych z energią solarną wzrosła w Chinach pięciokrotnie. (IRENE)

Bangladesz
w ostatnich latach w tym kraju nastąpił boom energii solarnej; kraj całkowicie, w rewolucyjnie szybkim tempie, przestawia się na taką energię. Zainstalowano już 7,5 mln domowych systemów solarnych (działających samodzielnie, niepodłączonych do sieci), oświetlenie uliczne jest wymieniane na solarne, maszyny do nawadniania pól ryżowych także działają „na słońce”. Jednocześnie stworzono 100 tys. zielonych miejsc pracy.