Rośliny górą

Drzewa jedne nad drugimi

W Mediolanie powstają dwa imponujące budynki „leśno-mieszkalne” o nazwie „Vertical Forest” – współczesna odpowiedź urbanistów na potrzebę świeżego powietrza w mieście. Na wieżowcach o wysokości 110 i 76 m znajdą się tysiące krzewów i kwiatów oraz 900 drzew. Posadzone na płaskim terenie, stworzyłyby las o powierzchni 10 000 m2. Budżet inwestycji to 65 mln euro.

Szkoła na widelcu

„Szkoła na widelcu” to inicjatywa zmierzająca do lepszego żywienia w przedszkolach i szkołach w Polsce. Jej autorem jest Grzegorz Łapanowski. Pomysł jest piękny i prosty. Zaprojektowanie i skompletowanie dostępnej dla wszystkich, bezpłatnej bazy scenariuszy do zajęć kulinarnych z dziećmi. Trasa po Polsce promująca edukację kulinarną: zajęcia z dziećmi, spotkania z rodzicami, pracownikami szkół, kucharkami, intendentkami, samorządowcami i lokalnymi mediami. Ważną częścią kampanii jest też budowanie lobby i praca nad pakietem rozwiązań dla rządu i premiera, aby jedzenie w szkołach i przedszkolach było lepsze.

Akcja trwa. Można do niej dołączyć. https://www.facebook.com/Szkola.na.widelcu

 

Miejski ogród na dachu

Miejski ogród na dachu szkoły publicznej nr 333 na Manhattanie w Nowym Jorku powstał w ramach tzw. projektu szklarniowego – współpracy niewielkich grup rodziców i edukatorów z organizacją społeczną „New York Sun Works”, która buduje innowacyjne laboratoria naukowe w miejskich szkołach. Dzieci uczą się, skąd pochodzi żywność i ile energii potrzeba na jej wyprodukowanie,poznają zależność pomiędzy zdrowiem a sposobami odżywiania się, jedzeniem i środowiskiem.

Mobilny ogród

„Bus Roots” to nazwa ogrodów na dachach nowojorskich autobusów. Zdaniem projektanta Marco Antonio Castro Casio, mobilne grządki kwiatowe nie tylko dodają miastu walorów estetycznych; pełnią także funkcje edukacyjną i rekreacyjną. Marzeniem Marka jest pokrycie ogrodami dachów wszystkich (4500) autobusów miejskich jeżdżących po Nowym Jorku. Dałoby to dodatkową powierzchnię 35 akrów (około 142 000 m2) zieleni w mieście.