Rośliny w liczbach

365

To liczba drzew, na które wspięła się krakowska artystka Cecylia Malik w ramach trwającego rok projektu artystycznego. Codziennie wspinała się na drzewo i fotografowała: na wsiach, w lesie, nad morzem i w górach, ale przede wszystkim w mieście: w blokowiskach, na tle bilbordów, starych kamienic, w parkach i na parkingach, na cmentarzach, na terenach przemysłowych i w poprzemysłowych ruinach, na tle kominów, przystanków, zatłoczonych ulic, szklanych tafli biurowców, supermarketów, reklam wielkoformatowych, hoteli, targowisk, kościołów, mostów, stadionów, stacji benzynowych. Wspięła się nawet na palmę przy rondzie de Gaulle’a w Warszawie. Efektem tego przedsięwzięcia jest przepiękny album zdjęciowy „365 drzew” wydany przez Fundację Nowej Kultury Bęc Zmiana, Warszawa 2011.

4000

To średnia liczba kilometrów przemierzanych przez produkty spożywcze, zanim trafią one do konsumenta, najczęściej mieszczucha – tzw. żywnościokilometrów. Przy transporcie półproduktów lub żywności z innych kontynentów rośnie ona do kilkudziesięciu tysięcy kilometrów. Takie odległości pokonuje najczęściej żywność masowa, produkowana przez duże koncerny, przesycona konserwantami i chemią, by mogła przetrwać transport. Jednocześnie w różnych krajach, szczególnie w Wielkiej Brytanii, promuje się ograniczane transportu żywności i rozwój produkcji żywności lokalnej, czyli produkowanej nie dalej niż 50 kilometrów od miejsca konsumpcji.

30
To odsetek konsumentów w Niemczech, którzy zaliczają się do grupy LOHAS (z ang.: Lifestyle of Health and Sustainability) – prowadzących zdrowy styl życia i respektujących zasady zrównoważonego rozwoju. Łączy ich (a budują sieci kontaktów w wielu krajach) dbałość o zdrowie oraz odpowiedzialność za świat i środowisko. Niemcy są liderami wśród ekoentuzjastów w Europie, w odróżnieniu od Polaków, pośród których zaledwie jeden na stu jest „lohasem”.

35 000 000
To liczba odwiedzających rocznie jeden z najbardziej znanych na świecie miejskich parków – Central Park na Manhattanie w Nowym Jorku. Niewiele więcej – 37 milionów – to ilość dolarów, którą rocznie przeznacza się na utrzymanie tego parku.

1/2
Taką część powierzchni Brukseli zajmują tereny zielone, co czyni stolicę Belgii najbardziej zieloną stolicą Europy.

50
To liczba ton środowiska, które zużywa rocznie przeciętny europejski mieszczuch, wytwarzając, używając i wyrzucając tysiące produktów.

4941
To liczba ogrodów działkowych w Polsce. Istnieje na nich niemal milion działek rodzinnych. Według badań przeprowadzonych w 2011 roku przez Polski Związek Działkowców, przeciętny polski działkowiec to mężczyzna w średnim wieku, ze średnim wykształceniem, który w ogrodzie uprawia warzywa i owoce, a także wypoczywa.

40 AMAP
To nazwa grupy francuskich miejskich konsumentów współpracujących z lokalnymi rolnikami ekologicznymi. Zasada współpracy jest prosta: konsumenci zamawiają u rolników produkty, płacą za nie z góry i zyskują dostęp do świeżej ekologicznej żywności, rolnicy zaś, sprzedając bez pośredników, mają stałych klientów i godziwe wynagrodzenie.

64,2
To liczba metrów kwadratowych zieleni wypoczynkowej przypadająca na jednego mieszkańca Szczecina – miasta przodującego w Polce w tej kategorii. W Warszawie wynosi ona 47,2, a w Krakowie – 35,8. Miejska zieleń zajmuje w Polsce od 25 do 30 procent powierzchni, co zapewnia nam miejsce w zielonomiejskiej europejskiej czołówce.