Książki z motywem roślinnym

Rośliny otwierające drzwi percepcji

Aldous Huxley,
„Drzwi percepcji. Niebo i piekło”,
tłum. M. Mikita,
Wydawnictwo Cień Kształtu 2012

Biblia hippisów i bitników kontestujących na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych w latach 60. XX wieku. Główny bohater to kaktus o wdzięcznej nazwie Lophophora Williamsii (w polskiej botanice: jazgrza Williamsa), zwany pejotlem. Jak działa, jaki ma charakter i jakie drzwi potrafi otwierać, a także dlaczego słynny amerykański zespół nosił nazwę The Doors – tego właśnie dowiecie się z tej słynnej książki.

Dieta roślinna – z czym to się je?

Reni Jusis, Magda Targosz,
„Poradnik dla zielonych rodziców”,
Wydawnictwo Mamania,
Warszawa 2011

Kompletny przewodnik dla rodziców, którzy chcą rodzić, karmić i wychowywać dzieci w sposób naturalny, ekologiczny i zdrowy, po prostu zielony. Cały dział poświęcony jest diecie roślinnej. Joanna Mendecka radzi, jak odżywiać się zdrowo i w zgodzie z naturą, a profesor Janusz Książyk opowiada o diecie roślinnej. Znajdziemy w nim także przepisy na dania dla dzieci i dla dorosłych. 

Argumenty za dietą roślinną

„Milcząca arka. Mięso – zabójca świata”.
Juliet Gellatley, Tony Wardle,
tł. R. Rupkowski,
Wydawnictwo Hidari, 2010

Kilka lat temu widziałam kury, które znajoma odkupiła z fermy. Od tamtej pory nie jestem w stanie przełknąć jajka z przemysłowej hodowli kur. Ta książka może mieć podobne działanie. Jeśli do przejścia na wegetarianizm nie są w stanie przekonać Cię względy zdrowotne, to być może przekonasz się, kiedy poznasz tajemnice przemysłu mięsnego i ich konsekwencje dla naszej planety.

Zbrodnicze rośliny

Amy Steward, „Zbrodnie roślin.
Chwast, który zabił matkę Abrahama Lincolna
i inne botaniczne okropieństwa”,
Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2011

Pewnie nie zdajecie sobie sprawy z tego, że codziennie mijacie potencjalnych morderców. Tuż obok waszych bloków, na miejskich skwerach i w parkach, w kramiku kwiaciarki… O nich właśnie, z polotem i humorem, opowiada Amy Steward. Tę bogato ilustrowaną książkę z anegdotami o roślinach, nie tylko morderczych, ale i halucynogennych, polecam zarówno wielbicielom botaniki, jak i czytelnikom kryminałów. 

Shahrnush Parsipur,
„Kobiety bez mężczyzn”,
tłum. Alicja Farhadi,
Claroscuro, Warszawa 2010

Odgrodzony od świata z jednej strony rzeką, z pozostałych – glinianym murem, tonący
w zieleni, z oczkiem wodnym pośrodku. I z drzewem. Kobiecym drzewem. To drzewo to Mahdocht, jedna z bohaterek powieści, która pewnej jesieni zasadziła się w ogrodzie, wypuściła korzenie, a na wiosnę – drobne zielone listki. W ogrodzie stoi dom, w którym mieszkają pozostałe kobiety. Za tę surrealistyczną powieść Shahrnusch Parsipur została osadzona w irańskim więzieniu, a wszystkie jej książki są wycofane z obiegu i zakazane.

Nie tylko lotos

David Frawley, Vasant Lad,
„Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie”,
tłum. A. Boniszewska,
Wydawnictwo a-ajurweda.pl 2012

Jeśli interesujesz się ziołolecznictwem, medycyną naturalną, jogą, wschodnią duchowością, zapewne polubisz „Jogę ziół”, w której autorzy opisali ponad 250 roślin leczniczych z punktu widzenia ajurwedy. Jak przystało na efekt współpracy hinduskiego profesora medycyny z amerykańskim nauczycielem jogi, książka zawiera informacje zarówno na temat naszych, zachodnich ziół, jak i najważniejszych ziół orientalnych.

Witaminowa bomba zdrowia

Kathleen O’Bannon,
„Hodujemy kiełki. Smaczne źródło zdrowia i energii”,
Wydawnictwo Fundacja Źródła Życia 2012

W mieście nie zawsze mamy dostęp do czystej, ekologicznej, stuprocentowo zdrowej żywności, bez chemii, polepszaczy i konserwantów. Jest jednak sposób na stałą obecność świeżej zieleniny w naszych domach, i to sposób niezwykle łatwy. Hodujmy kiełki! Kuchenny ogródek o powierzchni 20 cm2 dostarczy nam wszystkich niezbędnych witamin i mikroelementów, bo kiełki to witaminowa bomba zdrowia! (AK)

księgarnia internetowa 3K www.trzy-ka.pl