Książki z motywem cielesnym


Polityczne karmienie piersią

Gabrielle Palmer,
„Polityka karmienia piersią. Ideologia, biznes i szemrane interesy”,
Mamania, Warszawa 2011

Mleko matki to naturalny, pełnowartościowy pokarm dla noworodka, zawierający wszystkie potrzebne składniki. Nie od parady jesteśmy ssakami. Czemu więc tak wiele kobiet decyduje się karmić swoje dzieci produktem mlekopodobnym, wyprodukowanym w laboratorium, niezawierającym przeciwciał, powodującym choroby, a często nawet śmierć? Odpowiedź jest prosta: „Światową wartość rynku pokarmów dla niemowląt szacuje się na 20,2 miliarda dolarów rocznie”. A mleko matki jest darmowe. „Polityka…” wpisuje się w nurt książek obnażających struktury tzw. „wolnego rynku”. Autorka odsłania przed nami kolejne szwindle, matactwa, nieetyczne praktyki, działania mające na celu dezinformację, manipulacje, czy też techniki tzw. PR.

 

Kultura patrzenia

Krystyna Kłosowska,
„Ciało, pożądanie, ubranie.
O wczesnych powieściach Gabrieli Zapolskiej”
Wydawnictwo eFKa, Kraków 1999, 2012

Finalistka Nagrody Literackiej NIKE 2000

Ciało kobiety jakie jest, każdy widzi. Ale widzi, ponieważ sposobu patrzenia nauczyła go kultura, która ponadto uformowała kobietę w przedmiot do oglądania. Bo widzenie ciała jest w każdym społeczeństwie związane z władzą jego modelowania. Kłosińska pokazuje – interpretując powieści Zapolskiej – jak w XIX wieku społeczne instytucje wychowania (dom, szkoła, pensja, gabinet lekarski, salon) służyły obserwowaniu modelującemu, które narzucało kobietom role zgodne z wolą (pożądaniem) silniejszego.

 

Mądre ciało

Dr Christiane Northrup,
„Ciało kobiety, mądrość kobiety.
Jak odzyskać i zachować fizyczne i emocjonalne zdrowie”,
Wydawnictwo Zacharek, Warszawa 2010

Biblia zdrowia kobiet. Ponad 800 stron wiedzy na temat kobiecego ciała. Autorka – lekarka ginekolożka – czerpiąc z doświadczenia własnego, a także swoich pacjentek, pokazuje drogę od choroby do uzdrowienia. Zintegrowana wiedza na temat ciała i psychiki. Dr Northrup rozpatruje związek między psychiką, kulturą i zdrowiem. Pisze o tym, jak kobiety mogą samodzielnie wspomagać się w procesie leczenia, oraz jak słuchać własnego ciała.

 

Dla dzieci o śmierci

„Mała książka o śmierci”,
Pernilla Stalfelt
Czarna Owca, Warszawa 2008

Co powiesz dziecku, kiedy umrze jego ukochany piesek? A jeśli to będzie ktoś bliski z rodziny? Ta książka oswaja dzieci z tym trudnym tematem, o którym przecież kiedyś i tak trzeba będzie porozmawiać. Z humorem i na poważnie, książka odpowiada na najczęściej zadawane przez dzieci pytania – co się z nami dzieje po śmierci, jak wygląda martwy człowiek, czy wszyscy pójdziemy do nieba i czy człowiek zamienia się po śmierci w kościotrupa. A także o wiele więcej. (AK)

księgarnia internetowa 3K www.trzy-ka.pl