To się liczy w fińskich technologiach

151
To liczba mobilnych bibliotek w Finlandii. Przypominają one duże pomarańczowe kampery, mają silniki o pojemności 9 litrów i wożą około 4000 książek, płyt DVD i czasopism. Zatrzymują się rocznie 12324 razy w różnych miejscowościach lub osadach, i wypożyczają 7,4 miliona książek.

40 tysięcy euro
To maksymalna kwota dofinansowania, jaką mogą otrzymać zespoły startupów, które rozwijają się w centrum wsparcia innowacji Startup Sauna w Helsinkach.

AAA
Najwyższa ocena przyznawana gospodarkom państw przez agencje ratingowe. Finlandia jest jednym z ostatnich państw strefy euro cieszących się tą oceną.

27.11.2013  
To data rozpoczęcia sprzedaży fińskich smartfonów Jolla. Pierwszego dnia w Helsinkach sprzedano 450 sztuk; kupującym nr. 1 był 18-latek, który – jak twierdził – czekał na to od chwili, kiedy Jolla ujawniła plany rozwoju. Jolla to kultowa marka fińska; tworzą ją byli pracownicy fińskiej technologicznej pramatki Nokii, w oparciu o jej open-sourcowy system. Na okładce „Zielonego Miasta” – Marc Dillon, jeden z założycieli marki, odpowiedzialny za systemy operacyjne.

4
Finlandia to jeden z czterech krajów Unii Europejskiej (obok Danii, Niemiec i Szwecji) uważanych za liderów innowacji. Ich wyniki są zdecydowanie powyżej średniej UE.

1/10
Co dziesiąta osoba mieszkająca w Finlandii ma konto na twitterze.

125 milionów euro
Taką kwotę zagraniczne firmy zainwestowały w fińskie rozwijające się biznesy technologiczne w 2012 roku. Liczba inwestycji gwałtownie rośnie, do czego przyczynia się boom przemysłu gier do telefonów komórkowych.

250
Tyle firm i instytutów badawczych w Finlandii – kraju 180 tysięcy jezior – zajmuje się gospodarką wodną.

2,5 miliona euro
To kwota potencjalnych rocznych oszczędności energii w budynkach publicznych należących do miasta Helsinki, jeśli zastosuje się oszczędności wskazane w audytach.