Polka powiatowa i zielona modernizacja

Polska wieś „zazielenia się” i modernizuje także dzięki kobietom. Patronują tym przemianom m.in. Pierwsza Dama RP i wicemarszałkini Sejmu. Na biurko premiera rządu trafił postulat wspierania rozwoju zielonych miejsc pracy dla kobiet.

 

Tekst: Patrycja Bukalska

„Wspieranie zielonych miejsc pracy dla kobiet oraz demokratycznych sposobów kształtowania polityki energetycznej na wszystkich szczeblach (krajowym
i lokalnym)” – to jeden z dziesięciu najważniejszych postulatów tegorocznego Kongresu Kobiet, największego ruchu kobiecego w Polsce. Wraz z dziewięcioma innymi postulatami został on przekazany premierowi. Na razie jednak jaskółki zielonej zmiany nie krążą nad Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, lecz po wsiach i miasteczkach, zwłaszcza tam, gdzie mieszkają kobiety zainteresowane ochroną środowiska, dobrą pracą i własnym rozwojem. Wiceburmistrzyni Pyrzyc Agnieszka Odachowska, radna miasta Koszalin Dorota Chałat, wójt gminy Mielno Olga Roszak-Pezała, wójt gminy Repki Krystyna Mikołajczuk-Bohowicz, prezeska zarządu Regionalnego Centrum Inwestycyjnego w Dzierzgoniu Jolanta Szewczun – to zaledwie kilka spośród wielu lokalnych liderek startujących w tegorocznych wyborach samorządowych, które w swoich programach mają tworzenie zielonych miejsc pracy.

Energia kobiet, władza w rękach kobiet

Niektóre spośród nich jeszcze niedawno o zielonej modernizacji nawet nie słyszały. Odnawialne źródła energii, nowe zawody, nowe miejsca pracy, nowe technologie – to wszystko może wydawać się odległe od rzeczywistości polskiej wsi czy małego miasteczka. Szybko się jednak przekonują, że zielona modernizacja to narzędzie społecznej zmiany jak najbardziej do zastosowania w małych ośrodkach. Podstawy ma w ekologicznym rolnictwie i rozwoju energetyki opartej na rozproszonych źródłach energii. Co najważniejsze, umożliwia lokalny rozwój. Własne źródła energii służące konkretnej społeczności okazują się źródłem pracy, dochodu i ewolucji.

Jak kobiety mogą je mogą wykorzystać? Odpowiedzi na to pytanie poświęcono cykl warsztatów opartych o książkę Beaty Maciejewskiej pt.: „Polka powiatowa i zielona modernizacja”, zorganizowanych w 2014 r. przez Fundację Przestrzenie Dialogu i polski oddział Fundacji im. F. Eberta dla około setki liderek lokalnych z całej Polski. W październiku jego uczestniczki przyjechały do Warszawy, aby wymienić się doświadczeniami i przedstawić najważniejsze postulaty.

A postulaty Polek powiatowych to m.in.:
– zwiększenie dostępu do środków unijnych (wśród beneficjentów Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 tylko 20% to kobiety);
– wspieranie kobiet w uzyskiwaniu dostępu do perspektywicznych zawodów związanych z zieloną energią;
– możliwość sprzedaży przetworów z własnych ziemiopłodów.

Warsztatom patronują m.in.: eurodeputowana Lidia Geringer de Oedenberg, wicemarszałkini Sejmu Wanda Nowicka i szef Rady Programowej Zielonego Instytutu Dariusz Szwed. Bardzo cieszy patronat Pani Prezydentowej Anny Komorowskiej. – „Gratuluję Fundacji im. Friedricha Eberta i Fundacji Przestrzenie Dialogu aktywności i podjęcia inicjatywy, której cel łączy w sobie zarówno poprawę sytuacji kobiet z obszarów wiejskich, jak i ochronę środowiska naturalnego – napisała Pierwsza Dama do organizatorów. – (…) Życzę Państwu sukcesu w przeprowadzeniu akcji, w następstwie której kobiety nie tylko znajdą dla siebie zajęcie w ramach zielonej gospodarki, ale także przyczynią się do wzmocnienia rozwoju swojej lokalnej społeczności”.

Zielone myślenie

Warsztaty przeprowadzono m.in. w kwietniu w gminie Stegna. – „Jestem bardzo zadowolona, można było się wiele dowiedzieć. Tak naprawdę to nawet mam niedosyt” – mówi Gabriela Danelska, jedna spośród 12 uczestniczek. Zauważa, że coraz więcej ludzi w gminie interesuje się kolektorami słonecznymi i panelami fotowoltaicznymi, ale wciąż podchodzą oni do takich innowacji z nieufnością, bo zwyczajnie nie wiedzą: ile to kosztuje, na jakiej powierzchni należałoby zainstalować urządzenia, by było to opłacalne, gdzie można się starać o dotacje itd. Na takie informacje jest spore zapotrzebowanie, a rozmowy to inspiracja i źródło wsparcia, a także lekcja skutecznego działania.

Coraz więcej aktywnych kobiet i coraz więcej „zielonego myślenia” – te dwa trendy splatają się, uzupełniają i wzmacniają. „Polka powiatowa” – i książka, i warsztaty pełne są osobistych historii kobiet, którym udało się coś, co wcześniej było – lub wydawało się – niemożliwe, które znalazły swoje miejsce i czerpią radość z tego, że mogą zmieniać swoje otoczenie na lepsze. Te historie są czasem egzotyczne, a czasem swojskie i lokalne, ale pod jednym względem wszystkie są jednakowe – za zmianami stoją mądre, zdeterminowane i wytrwałe kobiety.

Więcej: www.polkapowiatowa.pl